Bicie rekordu Guinnessa

dsc_4839W poniedziałek 17.10.2016 roku, Sztab WOŚP oraz Ratujemy i Uczymy Ratować przystąpiły do próby pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji pierwszej pomocy. Zadanie to polegało na aktywnym uczestniczeniu w lekcji resuscytacji krążeniowo – oddechowej, którą poprowadził ratownik medyczny. W hali przy ul. Wiejskiej były przygotowane fantomy noworodka, dziecka i osoby dorosłej, przy których dziesięcioosobowe zespoły najpierw uczyły się, ćwiczyły, a potem pod okiem instruktora przystąpiły do największej lekcji pierwszej pomocy. Punktualnie o godz. 12:00 uczniowie naszej szkoły, klasy IA i IB wraz z opiekunami: p. Dorotą Klonowską, p. Dorota Gerlach i p. Sylwią Smagowską – Żemojtel oraz z grupą ok. 400 osób z innych kwidzyńskich szkół przystąpiły do Bicia Rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. RKO jest zespołem czynności, jakie należy wykonać u osoby poszkodowanej, u której nagle wystąpiło zatrzymanie akcji serca, utrata świadomości i brak oddechu. Celem pośredniego masażu serca jest utrzymanie krążenia krwi przez mięsień sercowy i mózg, tak, aby nie dopuścić do niedotlenienia narządów wewnętrznych i obumierania ich komórek. Pamiętajmy, że pierwsze 4 minuty, to tzw. ZŁOTE MINUTY, podczas których szanse na przeżycie poszkodowanego wzrastają 3-krotnie. Zatem uczmy się i ćwiczmy RKO, aby wiedzieć jak w tak trudnych przypadkach pomóc osobie poszkodowanej.