Wymiana z Celle

Już po raz dwudziesty czwarty w I LO gościli uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły Gymnasium Ernestinum w Celle. To efekt zainicjowanej w roku 1993 współpracy między oboma miastami. Uczniowie niemieccy w dniach od 23 do 30 maja uczestniczyli wraz ze swoimi polskimi partnerami w projekcie „Spotkania z Historią” realizowanym w ramach wymiany młodzieży. W tym czasie poznawali historię naszego regionu, aktywnie zwiedzając zabytki Kwidzyna, odwiedzając także Gdańsk, Sopot, Toruń oraz Malbork. Uczestniczyli w grach miejskich, zbierali materiały potrzebne do przygotowania prezentacji multimedialnych. Wspólnie poznawali tajniki warsztau rzeźbiarskiego, próbując swoich sił w artystycznej „obróbce” mydła i gliny, pod okiem pana Piotra Jakubowskiego, instruktora GOK. Nie zabrakło też czasu na odpoczynek, przede wszystkim w niedzielę, którą goście spędzili z rodzinami swoich polskich partnerów.
Udział w projekcie był też świetną okazją do doskonalenia umiejętności językowych – uczestnicy porozumiewali się głównie w języku angielskim, a niektórzy także w języku niemieckim. Spotkanie będzie miało swój ciąg dalszy we wrześniu – wtedy grupa naszych uczniów odwiedzi Celle. Niektórzy już nie mogą się doczekać… 🙂

Realizację projektu umożliwiło wsparcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rady Rodziców przy I LO, a także nieoceniona pomoc nauczycieli I LO: pani Sylwii Smagowskiej-Żemojtel, pani Julianny Makowskiej oraz pani Beaty Krzeszowskiej-Sarzyniak, która gościła w swoim domu opiekunów grupy niemieckiej. Koordynatorem projektu była pani Aleksandra Trzaska, nauczycielka języka niemieckiego.