Wystawa pocztówek patriotycznych

23 listopada 2018 r. udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej w Kwidzynie, by obejrzeć wystawę pocztówek patriotycznych z kolekcji pana Andrzeja Ochała.  Jak stwierdził organizator wystawy, pocztówka patriotyczna zajmuje szczególne miejsce w historii karty korespondencyjnej, ponieważ ukazuje tragiczne dzieje narodu polskiego aż do odzyskania niepodległości.

                 Mogliśmy obejrzeć sceny batalistyczne zrywów niepodległościowych, portrety bohaterów narodowych, obrazy nawiązujące do symboliki cierpienia i niewoli, ale także kartki wydawane z okazji Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia czy Nowego Roku z patriotycznymi motywami. Na niektórych pojawiły się nuty z tekstami pieśni legionowych i Mazurka Dąbrowskiego. Nie zabrakło kartek z osobistymi wyznaniami do ulubieńców…

                Jednej z uczennic, Zuzannie Sekleckiej, wyjątkowo spodobały się pocztówki wizjonerskie, a w szczególności kartka przedstawiająca górala, któremu marzy się wolna Polska, stąd sceny ukazujące przygotowanie broni, pilnowanie Korony czy pojawiająca się zwycięska armia. -Jestem pełna podziwu dla tych zbiorów, które w tak wyjątkowy sposób potrafią zainteresować historią a stanowię swoistą kronikę wydarzeń -stwierdza uczennica Martyna Soliwoda podzielając zdanie innych osób zwiedzających wystawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.