V Festiwal Poezji i Piosenki Hiszpańskiej

W dniu 10 lutego 2017r odbył się V Festiwal Poezji i Piosenki Hiszpańskiej, który został przygotowany przez Kółko Języka Hiszpańskiego pod kierunkiem Gabrieli Olea Martin. To jedyny tego rodzaju konkurs w województwie pomorskim. Cały festiwal prowadzony był w języku hiszpańskim.

Festiwal miał po raz pierwszy formę konkursu powiatowego, a nagrody były przyznawane w dwóch kategoriach: piosenka i wiersz w języku hiszpańskim. W konkursie wzięło udział 32 uczniów: 27 osób z I LO w Kwidzynie i 5 osób z Gimnazjum w Sadlinkach. W jury konkursowym zasiadły trzy wolontariuszki z Hiszpanii: Jeny Boj Campa, Olga Pendones Olmos, Evii Castillo, które przebywają w Kwidzynie w ramach Wolontariatu Europejskiego. Podczas festiwalu publiczność mogła również podziwiać pokaz tańca hiszpańskiego i tańców latynoamerykańskich (paso doble, samba, rumba, cha cha, jive, tango) w wykonaniu pary tanecznej: Malina Grunt (I LO) i Mateusz Tarasiuk (Iława), którzy na co dzień trenują w kwidzyńskiej szkole tańca Progress. Występy wszystkich uczestników były na tak wysokim poziomie językowym, że jury konkursu miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców.

W kategorii piosenka w języku hiszpańskim zwyciężył duet Dominika Andrzejewska (śpiew) i Jakub Dyja (akompaniament gitara), uczniowie I LO.
II miejsce zajęlął zespół: Weronika Balińska, Zuzanna Janaszczyk, Marta Cieciera, Klaudia Gburczyk (Gimnazjum Sadlinki)
III miejsce zdobyła: Andżelika Witusińska (I LO)
W kategorii wiersz w języku hiszpańskim zwyciężyła Marta Bronowicka (I LO).
II miejsce zdobył Kacper Goc (I LO).
III miejsce zajął Grzegorz Orlicki (I LO).
Laureaci otrzymali z rąk Pana Dyrektora Sebastiana Więckowskiego dyplomy w języku hiszpańskim oraz książki do nauki języka hiszpańskiego. Festiwal dostarczył wielu pozytywnych wrażeń zarówno uczestnikom jak i publiczności, wśród której byli zaproszeni gimnazjaliści z Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie, uczniowie z Gimnazjum w Sadlinkach, uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie, absolwenci I LO, którzy w ubiegłych latach organizowali festiwal. Nie zabrakło również młodzieży z I LO, uczniowie klasy IIIC, II D i I A miały okazję obejrzeć to wydarzenie na żywo. Zarówno uczestnicy jak i publiczność zgodnie stwierdziła, że z wielką chęcią wezmą udział w kolejnej edycji festiwalu za rok. Filmy video oraz zdjęcia z festiwalu można obejrzeć na stronie Facebooka kółka Hiszpański Pierwsze LO oraz stronie you tube kółka: https://hiszpanskipierwszelo.wordpress.com/