Gala „Zdolni z Pomorza”

Dnia 18 czerwca br., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt „Zdolni z Pomorza”. Podczas gali odbył się  panel dyskusyjny, w którym między innymi brali udział pani Joanna Poźniak – nauczycielka fizyki oraz Grzegorz Orlicki – absolwent naszej szkoły.

„Podczas panelu poruszono wątek kreatywności. 
– Nauczyciel musi być kreatywny, a szczególnie na moim przedmiocie – fizyce, bo jak mówi trzecia zasada dynamiki – każdej akcji towarzyszy reakcja. Kreatywny i zaangażowany nauczyciel zawsze może liczyć na kreatywność swoich uczniów – mówiła z przekonaniem Joanna Poźniak. 
– Myślę, że najważniejsze jest to, żeby trafić na nauczyciela, który podziela tę samą pasję, ponieważ wtedy nauczyciel i uczeń potrafią się wzajemnie napędzać. Wtedy nauka nie jest tylko czytaniem podręcznika, wykonywaniem zadań – tylko jest czymś więcej – zrozumieniem tematu – mówił Grzegorz Orlicki, były uczeń pani Joanny Poźniak.
 Ale podczas panelu- z racji tego, że do rozmowy zostali zaproszeni uczniowie-prowadząca pani Ewa Dunaj zadała pytanie, czy prelegenci uznają siebie za osoby szczególnie uzdolnione. I właściwie co to znaczy? Jak rozumieją to pojęcie? 
– Osoba zdolna to taka, która nie stoi w miejscu, nie ulega swoim słabościom. To ktoś taki, kto chce popychać i siebie, i świat do przodu – dodał Grzegorz.” (źródło: zdolnizpomorza.pomorskie.eu)

„Zdolni z Pomorza” to systemowy projekt skierowany do uczniów o szczególnych predyspozycjach z przedmiotów, realizowanych w trzech blokach tematycznych:

  • matematyka, fizyka, informatyka;
  • biologia, chemia;
  • kompetencje społeczne.

W bieżącej edycji tego projektu, w bloku przedmiotów ścisłych z I Liceum Ogólnokształcącego biorą udział uczniowie:

Tomasz Wichowski , Alicja Salamon – fizyka

Weronika Sokołowska, Jakub Kędzior, Patryk Drzewiński – matematyka

Szymon Jurczyk, Kacper Snoch – informatyka.

Realizacja tego ważnego projektu edukacyjnego jest możliwa dzięki kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu nauczycieli. Z naszej szkoły:

  • matematyczce – mgr Hannie Kosińskiej
  • fizyczce – mgr Joannie Poźniak