Pokazy fizyczne podczas Dnia Nauki

W sali 21 I LO odbywały się pokazy fizyczne przygotowane przez uczniów klasy matematyczno-fizycznej II B i nauczyciela fizyki Iwonę Kruszyńską. Oprowadzanie uczniów zaczynało się od kluczowej implozji puszki, która została zniszczona przy wspólnym użyciu „mocy Jedi”. Uczestnicy odwiedzili każde stanowisko, zaczynając od magicznego przekłuwania balona i uciekającego pieprzu. Następnie podążali do wahającej się świeczki i tańczących rodzynek. Po kolei do stolika z pociągiem elektromagnetycznym i latającymi torebkami od herbaty. Duże zaciekawienie sprawił dźwięk dochodzący ze stolika obok, czyli doświadczenie z użyciem prawa Bernoulliego, gdzie każdy mógł sam sprawdzić jego działanie poprzez dmuchanie słomką pomiędzy dwie puszki. Cięcie szkła pod wodą zyskało duże zainteresowanie (głównie wycięte serduszka), tak samo jak zabawa z cieczą nienewtonowską, od której uczniów trzeba było odrywać. Żywe zapałki były również często odwiedzane. Przy stoisku z nurkiem Kartezjusza dostali zadanie, które udało się tylko nielicznym. Przepływ laminarny był zagadką dla uczniów. Od doświadczenia gaszenia ognia za pomocą dwutlenku węgla ulatniał się zapach octu, a i tak przyciągał wielu uczestników. Wszystkie doświadczenia okazały się bardzo interesujące i efektowne. Ostatecznie musieli spieszyć się na dalsze atrakcje.