Dzień Nauki w I LO

Dzień 19 października 2018 .r rozpoczął nową erę w ZSO Nr 1 w Kwidzynie. Szkoła otworzyła swoje mury dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych z klas IV, V i VI, organizując dla nich „Dzień Nauki w I LO”. Na zaproszenie odpowiedziało łącznie ponad 700 osób ze szkół podstawowych tj.:

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie

Zespół Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Prabutach

Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy w Kwidzynie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Trumiejkach

Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie im. dra Władysława Gębika z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie

Szkoła Podstawowa w Liczu

Szkoła Podstawowa w Rodowie

Przywitani przez Kwidyna oraz Kwidynową, w asyście Asinusa i uczniów przewodników, od wczesnego poranka do godzin popołudniowych, uczniowie szkół podstawowych zostali wprowadzeni w świat nauki w ZSO Nr 1. Goście brali udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, grach i zabawach by w sposób przystępny, wesoły, atrakcyjny, w pogodnej atmosferze spędzić ten dzień z nauką w niecodziennym wymiarze. Na szkolnym boisku czekała na zwiedzających największa pod względem rozmiaru atrakcja – olbrzymia katapulta, wykonana przez ucznia I LO. Goście obejrzeli demonstrację rzutu ukośnego i poznali zasadę jej działania.

Podczas pokazów fizycznych można było również obejrzeć: implozję puszki zniszczonej przy użyciu „mocy Jedi”, magiczne przekłuwanie balona, uciekający pieprz, wahającą się świeczkę i tańczące rodzynki, pociąg elektromagnetyczny i latające torebki od herbaty, doświadczenie z użyciem prawa Bernoulliego, cięcie szkła pod wodą (głównie wycięte serduszka), zabawę z cieczą nienewtonowską, żywe zapałki, stoisko z nurkiem Kartezjusza, gaszenie ognia za pomocą dwutlenku węgla.

W I LO nie zabrakło również zajęć z języków obcych. Na języku hiszpańskim uczniowie poznali liczby 1-10 i bezbłędnie wykonali zadania w aplikacji internetowej www.learningapps.com. Przykładowe zadania to wisielec, gra pamięciowa, łączenie w pary, bingo, odnajdywanie słów.

Drama Club Save the Drama for Your Mama zaprezentował skecz w języku angielskim pt. „Travel Agent”. Licealiści odegrali humorystyczną scenkę, a następnie sprawdzili zrozumienie treści skeczu. Uczniowie szkół podstawowych angażowali się w rozmowę i ćwiczenie wyrażeń po angielsku.

Zajęcia „The World of Kayaking in English” miały na celu zachęcenie młodych gości do uprawiania kajakarstwa. Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć demonstrację różnych jednostek pływających i innego sprzętu wodnego, wysłuchać opowieści o tradycji organizowania spływów kajakowych w I LO, poznali nazewnictwo angielskie związane z kajakarstwem. Osoby chętne mogły nawet usiąść w prawdziwym kajaku sportowym.

Na lekcji biologii goście wykrywali cukry, białka, tłuszcze w produktach spożywczych, tworzyli tęczowe mleko, podziwiali żywe zwierzęta (żółwie, patyczaki, ślimaka afrykańskiego), mogli obejrzeć wylinkę z węża i pająka, obserwowali trójwymiarowy świat zwierząt, brali udział w grach i zabawach, ilustrowanym quizie i puzzlach.

Młodzi goście brali również udział w pokazach chemicznych tj.: znikający styropian, silikonowa kuleczka, kameleon, tęcza na bibule, chemiczny ogród, ile tlenu jest w powietrzu, badanie odczynu różnych roztworów, które wykorzystujemy w domu, domowa oranżada, kolorowa piramida, uparta kawa. Zaprezentowane doświadczenia uczniowie mogą bezpiecznie powtórzyć w domu z użyciem substancji, które wykorzystuje się w kuchni lub łazience.

Na lekcji matematyki rozwiązywali konkursy i zagadki matematyczne, których wyniki (cyfry) tworzyły kod do otwarcia sejfu ze słodką niespodzianką w środku, a lekcja geografii przebiegła pod hasłem kalambur.

Uczniowie szkół podstawowych mogli również sprawdzić swoją wiedzę z historii, języka polskiego i czytelnictwa. Rozwiązali quiz historyczny „Zabawa z historią”, losowali zadania znajdujące się w balonikach, odgrywali role postaci historycznych, dopasowywali gatunek filmu do wybranego kadru, łączyli okładki książek z bohaterami i wydarzeniami lektury. Młodzi goście próbowali również swoich sił w pisaniu wierszy. Zadania wymagały od uczniów myślenia analitycznego, praktycznego i twórczego. Uczniowie interpretowali obraz Nicolasa Poussina „Natchnienie poety” i próbowali określić , czym jest poezja. Następnie wykonywali ćwiczenie językowe, którego celem było odkrycie znaczenia słowa poezja. Na zakończenie warsztatów tworzyli wiersze. Szczególnie wyróżnił się Józio z klasy IV ze Szkoły Podstawowej z Prabut, który stworzył wiersz romantyczny.

Niewątpliwie dużą atrakcją był również pokaz robotów Lego Mindstorm NXT 2.0 oraz Lego Mindstorm EV3. Pierwszy z robotów to pomysł autorski uczniów I LO, natomiast drugi Krokodylek został zbudowany na podstawie instrukcji producenta. Pomysł na konstrukcję trzeciego robota został zaczerpnięty z filmiku „Jason vs The Ultimate LEGO Machine”.

Goście wzięli także udział w pogadance pt. „Nie bądź ŁOŚ, bądź jak CYBER ktoś”, której celem było poinformowanie dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.

Na hallu szkolnym uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. W sali gimnastycznej nie zabrakło również zabaw sportowych tj.: skok przez linę największej liczby osób; odbicie piłki siatkowej w rzędach czy rzuty do kosza piłką do rugby.

Młodzi goście wracali do swoich szkół zadowoleni, szczęśliwi i zmotywowani do rozwijania swoich talentów w każdej dziedzinie nauki.