Wspólne świętowanie

Dwie szkoły, jeden patron i wspólny hymn odśpiewywany na uroczystościach szkolnych – hymn Kwidzyniaków. To właśnie dlatego 8 listopada 2018 roku, podczas uroczystości obchodów Święta Szkoły, gościliśmy w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Wł. Gębika d. Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie delegację uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kwidzynie. Na apelu porannym byliśmy świadkami przekazania władzy przez Dyrektora Szkoły pana Sebastiana Więckowskiego Kwidynowi Wielkiemu, który zgodnie z tradycją, w asyście Świty, zawitał tego dnia do naszej szkoły. Jak zapowiedział Arcypałasz: ,,Najdalej za pół godziny zgłoszą się wszyscy żaczkowie…”, tak i Szóstoklasiści zgłosili się ,,na dziedzińcu grodu”, by być świadkami odprawienia przedstawicieli klas pierwszych do Korzeniewa po wodę z Wisły potrzebną do ochrzczenia beanów. Goście, w Muzeum Szkoły,  zapoznali się z historią naszego liceum, powtórzyli wiedzę  o naszym wspólnym patronie, by świetnie poradzić sobie z quizzem przygotowanym w szkolnej bibliotece a  przeprowadzonym przez uczniów klasy o profilu pedagogiczno-psychologicznym. Pytania zadawane  przez Arcypałasza i Arcypiskułę, którzy ze Świtą pojawili się w bibliotece po przeprowadzonym quizzie, potwierdziły tylko wiedzę ósmoklasistów. Dopełnieniem zadań było odmówienie modlitwy do Asinusa. Po tak wspaniale  wykonanych  zadaniach nie pozostało już nic innego, jak tylko udać się do auli, by przyjrzeć się przygotowaniom do chrztu. Tu maturzyści przyjęli gości niezwykle serdecznie i, po nieco nieśmiałych prośbach, pozwolili im nawet zajrzeć do …Hadesu! W taki oto sposób, jak powitał nas tego dnia Kwidyn Wielki, my – ,,zacni rycerze i mieszkańcy grodu” świętowaliśmy wspólnie  ten wyjątkowy dzień.