Psychologia – nasza przyszłość?

Czy psychologia może być pasją życiową? Na czym polega specyfika pracy psychologa w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Jakie wybrać przedmioty maturalne, by dostać się na studia psychologiczne? Jak oceniać osobowość romantyczną, bohaterów literatury romantycznej – Karusię, Konrada, Kordiana, hrabiego Henryka, Marię – z perspektywy współczesnej psychologii? Po odpowiedzi na te (i inne) pytania klasa IIc udała się w piątek do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kwidzynie. Dzięki wieloletniej bliskiej współpracy pomiędzy naszą Szkołą i Poradnią klasa humanistyczna, realizująca program języka polskiego w zakresie rozszerzonym (integrujący zagadnienia polonistyczne, psychologiczne, filozoficzne, etyczne) miała możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez panią psycholog Janinę Dutko. Nasi uczniowie zwiedzili gabinety Poradni, a następnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych psychologii jako dziedziny wiedzy i specjalności zawodowej.
Dowiedzieliśmy się m.in., co przynosi satysfakcję psychologowi pomagającemu dzieciom i osobom dorosłym, z jakimi problemami przychodzą do poradni uczniowie różnych szkół, jakie metody stosuje psycholog w pracy z dziećmi i dorosłymi, jak diagnozowane są trudności w nauce, czy można oddzielić sprawy zawodowe od życia osobistego… Wizyta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pozwoliła rozwiać szereg wątpliwości. Znaleźliśmy też odpowiedź na pytanie: czy psychologia jest naszą przyszłością? Leszek Walkiewicz