Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja to ważny dzień w kalendarzu –  Światowy Dzień bez Tytoniu zwany też Światowym Dniem bez Papierosa. Święto to został ustanowione przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych (na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety) i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Nasi  uczniowie każdego roku  starali się propagować ideę niepalenia zarówno w szkole (wystawa plakatów przedstawiających skutki palenia, gazetki i ulotki informacyjne) oraz poza jej murami (happening miejski). Dziś możemy jedynie owe przedsięwzięcia powspominać.  Palaczu – pomyśl o tragicznych skutkach zdrowotnych zanim sięgniesz po następnego papierosa i może zastanów się, czy to właśnie nie jest odpowiedni czas,  by podjąć walkę z nałogiem?

 

 

„NiKo-Tyna”

 Nie jest to słodka nazwa pary

Są nią zwyczajne płuc KANARY

Pytasz-to wyspa? W pewnym stopniu może*1

Jednak nie tak piękna, jak błyszczące w Słońcu morze

Jest na niej szaro.

Ciemno

… i buro

Nie podjedziesz tam drogą furą.

Kanar o bilet w autobusie pyta

Płuco o zdrowie. A z Ciebie bandyta..

Bo nie dbasz o nie, a masz jedną parę

To nie Tinder, że możesz znaleźć ich chmarę

31 Maja- Dzień bez nikotyny.

Myślisz, że na to wyrwiesz dziewczyny?

…Świeży oddech, ubrania pachnące

Właśnie leżycie razem na łące…

Mogłoby tak to właśnie wyglądać

Ale wolisz w szpitalu wylądować…*2

Mógłbyś mieć dziarę

Zespół, gitarę

Mógłbyś ćwiczyć i pobiec w maratonie

Jednak organizm w nałogu wciąż tonie .

Brak koncentracji, ciągłe zmęczenie

Bezsenność i apetytu zwiększenie

Zdrowy tryb życia ma wiele korzyści

Z chęcią powiedzą Ci o tym artyści

Nie warto się uzależniać, „bo znajomi tak robią”

Bądź sobą- nie czyjąś kopią.

Zauważ, że ciało dostałeś jedno

Mam nadzieję, że przekaz trafił w sedno.

 

*1 nawiązanie do płuc, które wyglądają jak dwie wysepki

*2 istnieje ryzyko zachorowania na raka

 

Autor – Julia Wentlandt