Finalistka XVI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

Finał XVI Konkursu Papieskiego odbył się 20.06.2020 w Gdańsku w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zadaniem trzech najlepszych uczestników była obrona esejów. 

Konkurs składał się z czterech etapów. Jest to największy ogólnopolski konkurs wiedzy o życiu i nauce Jana Pawła II.
W tym roku hasło konkursu brzmiało „Życie i wolność – dar i zadanie”. Pierwsze dwa etapy prowadzone były online. W I etapie wzięło udział 44 uczniów z naszej szkoły. Do drugiego zakwalifikowało się kilkoro. Trzeci polegał na napisaniu eseju, a czwarty to obronienie go przed komisją konkursową. Etapy III i IV odbywały się na szczeblach regionalnych koordynowanych przez Gdańsk – dla uczniów z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Organizatorem jest Fundacja Instytut Tertio Millennio. Konkurs Papieski odbywa się po raz 16. W roku obchodów stulecia urodzin św. Jana Pawła II główną nagrodą była wycieczka do Rzymu, której realizacja jest możliwa w roku 2021 jak zapewniają sponsorzy. Przyczyną jest COVid19.

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie została zorganizowana gala finałowa,
a obrona esejów odbywała się bez udziału publiczności. 

Na finał Natalia wybrała się z tatą i katechetą. Konkurs rozpoczął się o godz. 11:00 w sali BHP Stoczni Gdańskiej przywitaniem uczestników i wyjaśnieniem przebiegu etapu finałowego konkursu.  Każda z finalistek miała pół godziny na obronę swojego eseju i 2 pytania od każdego z trójki członków Komisji Konkursowej. Komisję Konkursową tworzyły:
1. Pani dr Maria Urbańska-Bożek – dr nauk humanistycznych, autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych drukowanych w polskich periodykach filozoficznych
i literackich oraz w pracach monograficznych. Redaktorka i współredaktorka książek
i monografii wieloautorskich. W latach 2013-2015 wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego. Redaktor naczelna półrocznika naukowego „Karto-Teka Gdańska” oraz członkini redakcji „Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego”. Od 2017 roku współpracuje z Wydawnictwem Marek Derewiecki jako redaktorka i korektorka.

  1. Pan Mikołaj Musiał – Koordynator Konkursu.

3. Pani Anna Janczyk – Wiceprezes Fundacji „Instytut Tertio Millennio”.

Ai wręczenie nagród. W przerwie można było zwiedzić Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W tym roku tak się złożyło, że finalistki były trzy. Dwie z województwa pomorskiego i jedna z województwa warmińsko-mazurskiego. Jak nie trudno domyślić się, już w momencie finału każda z uczestniczek była wygraną. Każda miała zapewnione miejsce na podium.

Gratulujemy Natalii, która zajęła 3 miejsce (na oba województwa). Z przepięknym esejem. Wybrała temat 3:

„Jaką drogą pójdziemy w trzecie tysiąclecie? «Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście» — mówi prorok. Bracia i siostry, proszę was: «wybierajcie życie»! Ten wybór dokonuje się w sercu, w sumieniu człowieka, ale nie pozostaje on bez wpływu również na

życie społeczności — narodu.” (Jan Paweł II, Legnica, 02.06.1997 r.)  Czy wezwanie „wybierajcie życie” jest w trwającym trzecim tysiącleciu realizowane?

Zwyciężczynią – laureatką konkursu została Natalia Maliszewska z Technikum
w Bartoszycach, a Małgorzata Dettlaff z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdynii zajęła II miejsce. 

Jesteśmy dumni z Natalii, że będąc w pierwszej klasie naszego LO jest już finalistką XVI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego i życzymy dalszych sukcesów.

  1. Paweł Smaglijenko