Szkolny Festiwal E(x)plory po raz czwarty w Kwidzynie!

17 grudnia 2021 roku, w I Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Wł. Gębika d. Polskie Gimnazjum w Kwidzynie, odbył się Szkolny Festiwal E(x)plory pod patronatem Starosty Kwidzyńskiego. Inicjatywa była organizowana we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwił szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.  W Festiwalu wzięło udział 43 uczniów, którzy zaprezentowali 19 projektów naukowych. Ze względu na sytuację pandemiczną Festiwal, tak jak w ubiegłym roku, odbył się online.

Jury Szkolnego Konkursu Explory w składzie : prof. Grzegorz Lentka – Politechnika Gdańska, Grażyna Kamowska – emerytowany Nauczyciel I LO, Ewa Romanow-Pękal – Prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Marek Kamowski – emerytowany Pracownik Firmy Jabil Poland, Paweł Franckowski – Firma Sati Polska, Zygmunt Urbanowicz- KBR Poland oraz Grzegorz Orlicki – Politechnika Gdańska, wyłoniło zwycięzców Konkursu.

Nagrody ufundowane przez Starostę Kwidzyńskiego i akredytację do regionalnych eliminacji Konkursu Naukowego E(x)plory otrzymali:

I miejsce – Michał Siuda –  Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills;

I miejsce – Angelika Żak i Antoni Cesarz – Ratujące częstotliwości;

II miejsce – Natalia Poźniak i Marta Kacprzyk – Invisible white cane;

II miejsce – Michał Wiśniewski – FOOTBALL BOARD;

Wyróżnienie – Dagna Więckowska – See how I live;

Wyróżnienie – Konrad Andrejunas, Zuzanna Konopacka, Adrian Ściepura i Kacper Wiśniewski – ZdaneNa100.

Nagrody specjalne ufundowane przez lokalne firmy otrzymali:

Nagrody Specjalne Jabil Poland: Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska – Innowacyjny śmietnik; Konrad Browalski i Damian Weiss – WesteLED; Angelika Żak i Antoni Cesarz – Ratujące częstotliwości; Michał Siuda  – Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills.

Nagrody Specjalne Cafe Sati: Natalia Poźniak i Marta Kacprzyk – Invisible white cane; Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska – Innowacyjny śmietnik.

Nagroda Publiczności: Michał Obuchowski i Wiktor Wiśniewski – Maxima – matematyka na maksa.

Ponadto wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominki od Firmy KBR i Sati.

Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO, ale także dla młodzieży szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której wszyscy uczestnicy Festiwalu przedstawiali swoje projekty były wykłady. „Co metrolog robi w samochodzie/samolocie?” opowiadał prof. Grzegorz Lentka. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi prelekcję pt. „Pracowita doktorantka, czyli jak dostać nagrodę Nobla?”. Grzegorz Orlicki z Politechniki Gdańskiej przestawił wykład „Arduino, czyli sposób na ożywienie pomysłów”. Ponadto, organizatorzy zadbali również o możliwość wzięcia udziału w zajęciach Adam Juźwiaka ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa – „Co się patrzysz ?!  Ciekawostki o zmyśle wizualnym”.

Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Starosty Kwidzyńskiego i lokalnych firm: Jabil, Sati i KBR.

Mimo sytuacji pandemicznej, Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli kwidzyńskich szkół.