Wizyta Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego w I LO w Kwidzynie.

13 października 2022 roku naszą szkołę odwiedził  Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. Wizyta Pana Marszałka miała związek z obchodami  100 lecia powstania Związku Polaków w Niemczech oraz Jubileuszem I LO w Kwidzynie.

 8 września 2022 roku Senat RP podjął uchwałę upamiętniającą to historyczne wydarzenia. We fragmencie uchwały czytamy: „ Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie szczególnie podkreślić i upamiętnić działalność oświatową Związku. W  tym roku mija bowiem 90 lat od założenia pierwszego Polskiego Gimnazjum w Niemczech zlokalizowanego w Bytomiu oraz 85 lat od powstania Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie”.

5 października 2022 roku młodzież naszej szkoły wraz z dyrekcją gościła w Senacie RP uczestnicząc  w otwarciu wystawy „ Spod znaku Rodła”, przygotowanej przez Liceum w Bytomiu i naszą szkołę. W trakcie tego wydarzenia nastąpiło uroczyste wręczenie tej uchwały.

Pan Marszałek Tomasz Grodzki goszcząc w murach I LO  odwiedził Izbę Pamięci, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej „ Z podziękowaniami za spotkanie w Liceum, które w historii kultywowania polskości na tych ziemiach odegrało tak znaczącą rolę”. Następnie odbyło się spotkanie w historycznej Sali Rodła  Marszałka Senatu z uczniami I LO w Kwidzynie.  Marszałek zwracając się do młodzieży powiedział: „ Warto marzyć. Warto podążać za tymi marzeniami. Podejmujcie taka pracę, która będzie waszą pasją”