Szkolny Festiwal E(x)plory po raz piąty w Kwidzynie!

16 grudnia 2022 roku, w I Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Wł. Gębika d. Polskie Gimnazjum w Kwidzynie, odbył się Szkolny Festiwal E(x)plory pod patronatem Starosty Kwidzyńskiego. Inicjatywa była organizowana we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwił szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.  W Festiwalu wzięło udział 60 uczniów, którzy zaprezentowali 22 projekty naukowe.

Jury Szkolnego Konkursu Explory w składzie : prof. Grzegorz Karwasz – Uniwersytet Mikołaja Kopernika, prof. Grzegorz Lentka – Politechnika Gdańska, Jacek Romanowicz – Starszy specjalista Departament Innowacyjności i Komunikacji Urząd Patentowy RP, Grażyna Kamowska – emerytowany Nauczyciel I LO, Ewa Romanow-Pękal – Prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Marek Kamowski – emerytowany Pracownik Firmy Jabil Poland, Marek Grochowski – Firma Sati Polska, Zygmunt Urbanowicz- KBR Poland oraz Grzegorz Orlicki – absolwent I LO, Studenckie Koło Naukowe CHIP Politechniki Gdańskiej, inżynier systemów wbudownych w firmie Kayon, wyłoniło zwycięzców Konkursu.

Nagrody ufundowane przez Starostę Kwidzyńskiego i akredytację do regionalnych eliminacji Konkursu Naukowego E(x)plory otrzymali:

I miejsce  – Natalia Piotrowska i Lena Szmelter – Ecological garden – retencyjny zbiornik na wodę – I LO Kwidzyn

II miejsce – Konrad Browalski – Kontrol Deck – I LO Kwidzyn

III miejsce – Natalia Poźniak, Marta Kacprzyk, Lena Szachmytowska – Invisible white cane – I LO Kwidzyn

IV miejsce – Karolina Marchewka, Zofia Przyłucka, Martyna Grzybińska – REMIND ME – Przypomnij mi – I LO Kwidzyn

Nagrody specjalne ufundowane przez lokalne firmy otrzymali:

Nagrody Specjalne Jabil Poland:Konrad Browalski – Kontrol Deck; Stanisław Kaczor, Bartosz Bródka, Wiktor Zwierski – BuyBye – I LO Kwidzyn; Aleksandra Żurek, Malwina Puzyrkiewicz, Zofia Wudarczyk, Matylda Subocz – „Systemy usuwające zanieczyszczenia wód azotem pochodzenia rolniczego – metoda rekultywacji zbiorników wodnych” – Społeczna Szkoła Podstawowa w Kwidzynie (opiekun Zuzanna Lipińska)

Nagroda Specjalna Cafe Sati: Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska – Eco Neighborhood – I LO Kwidzyn

Nagroda Specjalna KBR Poland: Jacek Łubiński I LO, Jacek Urbanowicz I LO, Grzegorz Dudkiewicz I LO, Weronika Pakalska II LO – PLN – pod lampą najciemniej

Nagrody Specjalne TOR – PAL: Filip Liegmann, Julia Czarnuch, Ewa Guzman Vanessa Zbyszyńska – SANDY – I LO Kwidzyn; Michał Guzman, Jakub Hennig, Jakub Lackowski – Badanie szkodliwości tlenków siarki i azotu – Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie (opiekun Mirosława Wasiniak)

Nagroda Publiczności: Iga Jaworowicz, Amelia Szlachta, Wiktoria Kaźmierska, Martyna Kućmierowska  Nowa nadzieja – I LO Kwidzyn

Ponadto wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominki od Cafe Sati Poland.

Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO, ale także dla młodzieży szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której wszyscy uczestnicy Festiwalu przedstawiali swoje projekty były wykłady. „„Smartfon – okiem metrologa”” opowiadał prof. Grzegorz Lentka. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi prelekcję pt. „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami – czyli, jak piękna jest nasza Ziemia”. Grzegorz Orlicki z Politechniki Gdańskiej przestawił wykład „Jak zrobić swoje pierwsze urządzenie – gadżet od podszewki”, a pan Jacek Romanowicz z Urzędu Patentowego RP – „Wszyscy jesteśmy twórcami. ABC własności intelektualnej”. Ponadto, organizatorzy zadbali również o możliwość wzięcia udziału w warsztatach Adam Juźwiaka ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa – „Tree Super Hero – czyli o tym, jak pewnego razu drzewo świat uratowało”, a pierwszą pomoc przedmedyczną prezentowały Agnieszka Goleniewska i Sylwia Słupek z Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie.

Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Starosty Kwidzyńskiego i lokalnych firm: Jabil, Sati, KBR i TOR – PAL.