NPRCZ

Kupujemy i czytamy! Tak działa projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa w I LO w Kwidzynie.

            W miesiącu czerwcu znaleźliśmy się wśród szkół, które zakwalifikowały się do programu ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3. i otrzymaliśmy wsparcie finansowe z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych. W ramach tego projekty zakupiliśmy 543 książki na kwotę 12 000 zł, w tym 13,34 % stanowią lektury. Pierwsze tytuły, zgodnie z propozycjami uczniów, rodziców i nauczycieli  zakupiliśmy już w miesiącu czerwcu i wypożyczaliśmy na wakacje oraz promowaliśmy podczas ogólnopolskiej akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam”. Młodzież wpadła na pomysł, by promować zakupione książki poprzez robienie sobie selfie z czytaną książką, stąd akcja ,,Selfie z książką”. Zdaniem młodzieży to najskuteczniejsza forma trafienia do znajomych i przekonania do sięgnięcia po książkę i, jak twierdzą uczennice klasy trzeciej Maja Widlarz i Ola Czarnuch, czytaniem można i trzeba się chwalić.

            Wśród zakupionych nowości znalazły się tytuły zaproponowane przez organizatorów Wielkiego Maratonu Czytelniczego ,,Na literackim szlaku”. Dzięki wsparciu finansowemu od września ,, przecieramy literacki szlak” a uczniowie mieli możliwość sięgnięcia po powieść  Marioli Kruszewskiej ,,Czereśnie będą dziczeć” -pierwszą z listy lektur, zaś najlepsi maratończycy wzięcia udziału w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibilotekę Publiczną w Gdańsku. Udział w spotkaniu z autorką przeczytanej książki, żywa dyskusja nad powstaniem i problematyką powieści to niewątpliwie zachęta do sięgnięcia po kolejne teksty. Maraton trwa, uczniowie czytają , przesyłają kolejne recenzje i czytelnicze propozyzje, a w ramach projektu ,,Upoluj swoją książkę”, dzięki darmowej aplikacji,,, polowali” na bestsellery.

            Zachęceni nowymi tytułami tworzyli również książkowe rekomendacje, by nie tylko porzez słowo, ale także obraz zachęcić do czytania. Stąd zrodził się pomysł nagrania filmu. Uczennice: Patrycja Kępa, Katarzyna Drąg, Agnieszka Fecowycz i Krysia Charzyńska, jak same mówią, lubią czytać, więc postanowiły wypromować ulubione tytuły, a jako że lubią również malować, więc zaprezentowały przeczytane teksty w nieco inny, z wykorzystaniem umiejętności plastycznych, sposób. W końcu książka to niezwykłe źródło inspiracji. Udało się. Filmik zamieściliśmy nie tylko na portalach społecznościowych, ale też zgłosiliśmy do konkursu,,#cojaczytam”.

            Idąc tym tropem w miesiącu październiku ogłosiliśmy Szkolny Konkurs Plastyczny Promujący Czytelnictwo.  15 listopada 2018 roku w bibliotece szkolnej nastąpiło podsumowanie konkursu. Młodzież, w dużej mierze korzystając ze szkolnego księgozbioru, poprzez wykonany plakat, zachęcała do czytania. Ale na tym nie koniec. Uczestnicy konkursu przywoływali teksty, które zainspirowały ich do tworzenia pojawiających się na plakatach obrazów, cytatów… Na jednym z plakatów pojawiła się książka otoczona morskim światem bo, zdaniem autorki, Darii Kiedrowskiej, ,, zarówno w książkach, jak i oceanach znajdziemy coś nowego, nieodkrytego czyli- ,,niezmierzoną głębię”. ,,Gra o tron”, ,,Igrzyska śmierci”, ,,Cudowny chłopak”, ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, motywy z książek Harrego Pottera czy Stephena Kinga to tylko niektóre pozycje, które mogliśmy obejrzeć na przedstawionych plakatach, a których fragmenty odczytywali nam autorzy prac.

            Kolejne działania podjęte w ramach projektu to warsztaty przygotowane z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, na których gościliśmy gimnazjalistów ze SP Nr 5 w Kwidzynie. Był czytelniczy quiz i wspaniałe rekomendacje przeczytanych przez gimnazjalistów książek, bo, jak wszyscy zgodnie stwierdzili, :,,Warto czytać!”. ,,Spotkania z Książką” to z kolei zajęcia prowadzone przez uczniów klas o profilu pedagogiczno-psychologicznym w Przedszkolu Ekologicznym w Kwidzynie. Licealiści czytają teksty oraz oraz organizują zabawy związane z bajkowymi motywami, które dostarczają maluchom wiele radości i które czekają na kolejne historie. Od połowy listopada  uczniowie, nauczyciele i rodzice sięgają po kolejne tytuły, a to za sprawą IV Edycji Wielkiej Wymiany Książek zorganizowanej w szkolnej bibliotece. To znakomita okazja, by dać książkom drugie życie, wymienić przeczytane pozycje na tytuły przyniesione przez innych czytelników. Tradycyjnie pozostałe z Wymiany książki trafiają na naszą szkolną półkę bookcrossingową, by w wolnych chwilach, w czasie przerw sięgnąć po kolejną lekturę.To tylko niektóre etapy realizowanego projektu, dzięki któremu mogliśmy zakupić znikające z półek nowości, a zdaniem młodzieży ,,poczuć się jak w księgarni”:)  

koordynator projektu

koordynator projektu

Jolanta Kalińczak