Oleniok 2019

Nauczyciel naszej szkoły Pan Piotr Opacian już niedługo wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem celem jest Syberia. Życzymy całej ekipie sprzyjających wiatrów, dobrych prądów i bezpiecznego powrotu do Polski.

Dla zainteresowanych załączamy opis planowanej wyprawy.

Już w połowie czerwca br. na daleką i niedostępną Syberię wyrusza polska wyprawa: Śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019. Celem uczestników wyprawy jest spłynięcie rzeką Oleniok, przepływającą przez najbardziej bezludny obszar Syberii, do Morza Łaptiewów ( część Oceanu Arktycznego ), a następnie rzeką Leną pod prąd, do wyspy Tit Ary, u podstawy delty Leny. Tam uczestnicy mają nadzieję na powrót do cywilizacji na statku kursującym pomiędzy deltą a Jakuckiem. Cały dystans do przepłynięcia szacowany jest na około 2370 kilometrów w tym 230 kilometrów pod prąd. Już samo dotarcie do górnego Olenioka stanowi niemałe wyzwanie. Sprzęt został dam przetransportowany w lutym „drogą zimową”, ponieważ po wiosennych roztopach drogi są nieprzejezdne. Droga na Oleniok prowadzi najpierw pojazdem gąsienicowych „wiezdiechod”, potem pieszo, transportując cały sprzęt na plecach, do małej rzeczki Alakit, którą wyprawa ma nadzieję dotrzeć do Olenioka. 

Uczestnicy wyprawy płynąć będą na dwuosobowych kajakach kewlarowo-węglowych o nazwie Oleniok i długości 6,5 metra. Kajaki zostały specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane przez polską firmę AQUARIUS – głównego sponsora sprzętowego wyprawy. Sponsorami wyprawy są również między innymi: LIOGAM – żywność liofilizowana, GARMIN I MURATOR EXPO– łączność satelitarna, a Piotr Opacian, nauczyciel I LO w Kwidzynie, współpracujący z polskim producentem śpiworów puchowych CUMULUS,przetestujespecjalnie przygotowany na wyprawę śpiwór puchowy klasy Panyam 450 wypełniony puchem hydrofobowym. Puch hydrofobowy może być ostatecznym rozwiązaniem dla tych którzy poszukują lekkości puchu i odporności na przemoknięcie syntetyku.

Patronat instytucjonalny nad wyprawą objął Zakład Geomorfologii, Geoarcheologii i Kształtowania Środowiska (ZGGKS) Uniwersytetu Jana Kochanowskiegow Kielcach. Zgodnie z ustaleniami z prof. dr hab. Tomaszem Kalickim członkowie wyprawy mają pozyskać próbki aluwiów rzeki Oleniok od dopływu rzeki Alakit do ujścia rzeki do Morza Łaptiewów. Próbki posłużą jako materiał badawczy do pracy naukowej poświęconej dolinie tej rzeki. To będą pierwsze takie badania w Polsce od czasów ważnych dla Syberii wypraw Aleksandra Czekanowskiego w latach 1874-1875.

Patronat medialny nad wyprawą objął Polski Związek Kajakowy, magazyn Wiosłoi Poznaj Świat. Zapraszamy zainteresowanych na oficjalną stronę wyprawy: www. oleniok.wioslo.pl – można tam znaleźć wiele ciekawych informacji nie tylko o wyprawie, ale też o tym niezwykle dzikim i wyludnionym obszarze Syberii. Oficjalnym koordynatorem wyprawy w Polsce będzie Iwona Opacian, a tłumaczem Jerzy Grabowski, któremu uczestniczy serdecznie dziękują za zaangażowanie. Członkowie wyprawy mają nadzieję wrócić do Polski w drugiej połowie sierpnia.