ERAZMUS+ „Sport i różnorodność” – etap IV Kwidzyn – wstrzymany

Dokładnie dzisiaj 05.04.2020 r. miał zakończyć się IV etap międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy nasza szkoła: ERAZMUS+ „Sport i różnorodność”. Zgodnie z harmonogramem projektu w dniach 30.03 – 03.04.2020 r. miał odbyć się etap IV, czyli wizyta w Polsce grup z: Francji, Włoch, Malty, Grecji i Bułgarii.

Niestety już pod koniec lutego, kiedy koronawirus rozszerzał się po Europie, realizacja projektu w terminie była pod dużym znakiem zapytania. W połowie marca została podjęta decyzja o zawieszeniu realizacji projektu i przeniesieniu go na wrzesień – październik 2020 r. Mamy nadzieję, że do tego czasu uda się opanować pandemię i nasi zagraniczni partnerzy odwiedzą Kwidzyn i naszą szkołę.

 

W związku z brakiem nowych zdjęć z wymiany w Polsce, postanowiliśmy przypomnieć etap III, czyli wizytę na Malcie, 17 – 24.11.2020 r.

ERAZMUS+ „Sport i różnorodność” etap III Malta

 

Dzień 1 – niedziela 17.11.2019 r.

Kolejna wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus+ rozpoczyna się właśnie dzisiaj. Przez najbliższy tydzień grupa z naszej szkoły będzie uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez grupę z Malty.

 

Dzień 2 – poniedziałek 18.11.2019 r.

Dzień wczorajszy (poniedziałek, 18.11.2019 r.) był oficjalnym rozpoczęciem projektu Erasmus+. Wraz z innymi grupami przedstawialiśmy swoje prezentacje o sobie, oraz na temat odmienności i tolerancji w sporcie. Zwiedziliśmy lokalną szkołę ALP.

Mieliśmy możliwość skosztować przepyszne narodowe maltańskie danie z kaszą kuskus – przygotowane w szkolnej pracowni gastronomicznej. Maltańska wersja kwidzyńskiego kebaba 🙂

Odbyły się również zajęcia sportowe. Fani piłki nożnej rozegrali międzynarodowe zawody piłkarskie a pozostała część grała w odmianę baseballa.

Jako, że nasi opiekunowie związani są ze sportami wodnymi, zdecydowaliśmy się popływać w Morzu Śródziemnym. Zuzię chciał porwać Posejdon, aczkolwiek otrzymała pomoc od odważnego Kacpra S.

Pod koniec dnia mieliśmy możliwość odprężyć się na basenie oraz w saunach, a następnie przejść się po promenadzie.

Pozdrawiamy
Ania, Zuzia i Nikola

 

Dzień 3 – wtorek 19.11.2019 r.

Wczesnym porankiem nic nie zapowiadało tego, co ma nadejść. Pogoda dopisywała i wszyscy uczestnicy wybrali się na trekking nad Chadwick Lakes.

Po około godzinie spokojnego spaceru nadszedł czas na zadanie, które przekształciło się w wyzwanie, gdy nadeszła ulewa. Zanim się zorientowaliśmy byliśmy po kolana w wodzie.

Pomimo potoków błota nasza drużyna nieprzerwanie zmierzała do celu. Tego dnia z bliska poznaliśmy Maltańską pogodę oraz antyczne grobowce.

Pozdrawiamy:
Kuba, Kacper i Kamil

 

Dzień 4 – środa 20.11.2019 r.

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy o 7 30 pysznym śniadaniem, po czym wraz ze wszystkimi uczestnikami udaliśmy się promem na sąsiednią wyspę Gozo.
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była przepiękna plaża Ramla Bay.
Następnie udaliśmy się na sam szczyt Cytadeli w stolicy Gozo – Viktorii, gdzie spędziliśmy sporo czasu podziwiając niesamowite widoki.

Wreszcie przyszedł czas na zasłużony obiad, mieliśmy okazję przekonać się, że porcje na Malcie są lekko mówiąc DUUUŻE!!!
Z pełnymi brzuchami udaliśmy się nad zatokę Xlendi Bay, gdzie zrobiliśmy wiele przepięknych zdjęć klifów wokół zatoki.

Ostatnią atrakcją dnia okazała się Bazylika Ta’ Pinu, którą odwiedził Jan Paweł II.

Po dniu pełnym wrażeń przyszła pora na powrót, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do hotelu.

Pozdrawiamy
Kamil, Kuba wraz z całą grupą

 

Dzień 5 – czwartek 21.11.19 r.

Rankiem w niepełnym składzie (niestety Ania tego dnia musiała zostać w hotelu) pojechaliśmy do Parku Narodowego Ta’ Qali, gdzie mogliśmy podziwiać krajobrazy z drzewami pomarańczy.

Następnie zaplanowana została gra o nazwie: „Capture the Flag”. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny, jak tylko ustaliliśmy zasady i swoje strategie rozpoczęły się zawody. Każdy z nas był bardzo zaangażowany, a Kacper wślizgiwał się pomiędzy krzaki niczym „sarna”.

Po grze zakończonej remisem udaliśmy się do malowniczego miasteczka – Mdina. Zwiedziliśmy tam starożytne zabytkowe miasteczko przechodząc przez bramę znaną jako Main Gate.

Wieczorem spotkaliśmy się wraz ze wszystkimi grupami w restauracji Mamma Mia na Farewall Dinner. Była to kolacja pożegnalna podczas, której dostaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus+.

Pozdrawiamy
Nikola, Zuzia wraz z całą grupą

 

Dzień 6 – piątek 22.11.19 r.

Z samego rana wybraliśmy się na malowniczą plażę Golden Bay, na której braliśmy udział w sportowych potyczkach. Poziom był tak wysoki, że nawet tak wysportowana zawodniczka jak Nikola ledwo dawała radę. Wśród konkurencji wykazaliśmy się m. in. w zbijaku i nożnej wersji piłki siatkowej.

Po zabawach na plaży udaliśmy się na pobliski klif podziwiać widoki.

Zajęcia grupowe zakończyliśmy ostatnim wspólnym posiłkiem zwieńczającym koniec projektu. Był to dla nas czas wzruszeń i pożegnań.

Wieczorem udaliśmy się do stolicy Malty, gdzie mieliśmy okazję spacerować przepięknymi ulicami Valletty.

Pozdrawiamy
Ania, Kacper wraz z całą grupą

 

Dzień 7 – sobota 23.11.19 r.

Sobota była dniem najbardziej uzależnionym od pogody. Na ten dzień mieliśmy zaplanowany spływ kajakowy wzdłuż wybrzeży Malty. Za wyjątkiem Pana P. Opaciana nikt nie miał doświadczenia w pływaniu kajakiem po morzu, dlatego tak ważne były odpowiednie warunki pogodowe. W piątek popołudniu zapadła decyzja, że spływ odbędzie się na północnym wybrzeżu Malty wzdłuż zatoki Mistra Bay na wyspy Świętego Pawła po zawietrznej stronie wyspy, w tym dniu. Ta lokalizacja zapewniała nam odpowiednie warunki do spływu.

O godzinie 10:00 spotkaliśmy się z przewodnikiem i ratownikiem, którzy przeprowadzili obowiązkowy instruktaż i szkolenie. Po zwodowaniu kajaków rozpoczęliśmy naszą morską wyprawę podziwiając przepiękne widoki wybrzeża Malty. Po dotarciu na wyspę San Pawl zrobiliśmy przerwę na zwiedzenie wyspy.

W trakcie spływu okazało się, że nasi maltańscy przewodnicy zajmują się nie tylko organizacją spływów kajakowych, ale również wieloma innymi sportami. Czekała na nas mała, niewielka znaczy niewysoka … – niespodzianka :):):)

Wraz z upływem czasu wiatr stawał się coraz silniejszy co spowodowało, że droga powrotna była jeszcze bardziej wymagająca, a całkiem niemałe fale dostarczały wiele emocji.

Przez cztery godziny udało się nam przepłynąć około 5 kilometrów podziwiając zatoczki, klify, jaskinie, które wody Morza Śródziemnego nieustannie rzeźbią w brzegach Malty.

Pozdrawiamy

 

Dzień 8 – niedziela 24.11.2019 r.

4:30 – rano, budziki w naszych pokojach oznajmiły, że nasza wizyta na Malcie kończy się, niestety …

5:30 – spotkanie w głównym holu przy recepcji, wymeldowanie z pokojów, poranna herbata i podróż na lotnisko;

7:20 – punktualnie samolot rozpoczął kołowanie na pas startowy, szybki start i Malta powoli zaczęła nam znikać z pola widzenia.

10:30 – lądujemy w Gdańsku i okazuje się, że wczorajsze informacje z Kwidzyna „ubierzcie się ciepło” nie były żartem, każdy w pośpiechu odszukiwał w bagażach: bluzy, swetry, kurtki, które przez ostatni tydzień praktycznie leżały nieużywane.

11:45 – dotarliśmy do Kwidzyna, etap III projektu dobiegł końca.

DZIĘKUJEMY wszystkim grupom za świetnie spędzony czas, gospodarzom wizyty za zaproszenie i opiekę w czasie wymiany, wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu za wkład i wysiłek!!!

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Gabrieli Olea Martin, inicjatorki udziału naszej szkoły w projekcie i pierwotnej koordynatorki projektu!!!

Teraz przed nami jeszcze większe wyzwanie, już niedługo, w kwietniu 2020 r. będziemy gościć wszystkie kraje partnerskie projektu w Kwidzynie.

Do zobaczenia!!!