Konferencja popularno-naukowa w  I LO w Kwidzynie.

10 listopada 2022 roku w ramach obchodów 85-lecia Szkoły oraz 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech odbyła się Konferencja popularno-naukowa zorganizowana przez: Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, I Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie oraz Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Wspierania Samorządności.

Pogram obchodów  przewidywał  otwarcie ogólnopolskiej wystawy plenerowej „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” oraz sesję popularno-naukową w  Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Gębika dawnego Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie.

Tego dnia gościliśmy w naszej szkole  Wojewodę Pomorskiego pana  Dariusza  Drelicha, dr. Karola Nawrockiego Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej,  Annę Ciewiertnia – Dyrektor delegatury Kuratorium w Tczewie, przedstawicieli instytucji państwowych i władz samorządowych oraz uczniów szkół kwidzyńskich.

W trakcie konferencji wysłuchaliśmy wykładów: pana Łukasza Rzepczyńskiego z  Zamku w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku na temat:  Budowa i organizacja Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie w świetle źródeł archiwalnych, pana dr. Bartosza Kuświka , dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu na temat:  Działalność Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech jako przykład aktywności polskiej młodzieży w okresie międzywojennym oraz pana dr. Pawła Piotra Warota, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku o Znaczenie Związku Polaków w Niemczech.