Święto Szkoły (10.11.2022)

W dzień Święta Szkoły (10.11.2022), I LO w Kwidzynie gościło swojego dawnego ucznia prof. Rocha Mackowicza, który opowiedział młodzieży o polskim szkolnictwie na ziemiach niemieckich organizowanym przez Związek Polaków w Niemczech. Organizacja powstał w roku 1922, jej symbolem było Rodło – obecny herb I LO w Kwidzynie, a celem utrzymanie tożsamości narodowej mniejszości polskiej w Niemczech. Prof. Roch Mackowicz był uczniem Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie od 05.01.1938 do czerwca 1939; jako syn obywatela polskiego nie mógł powrócić do Gimnazjum w Kwidzynie na inaugurację nowego roku szkolnego 01.09.1939 po letnich wakacjach w Polsce. Opowieść jest niezwykła, bo przekazana przez syna i bratanka tych, którzy to szkolnictwo organizowali i jednocześnie Polaka, który od najmłodszych lat przez to szkolnictwo był kształtowany. Dla mnie to był wielki zaszczyt, że mogłem tę opowieść utrwalić w formie wideo i teraz, w porozumieniu z profesorem, udostępnić go na kanale YouTube.