Logopedia w praktyce. Rozmowa z przyszłą specjalistką  

      28 września 2023 r. klasa IVa wzięła udział w spotkaniu z absolwentką naszej szkoły Natalią Piór. Spotkanie odbyło się w ramach zajęć edukacji medialnej przewidzianej w klasach o profilu prawniczo-językowym. Natalia, która obecnie studiuje logopedię na Uniwersytecie Gdańskim i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym,                         z przyjemnością stanęła w progach starej szkoły, aby podzielić się swoimi studenckimi doświadczeniami                    z młodszymi kolegami i koleżankami.

     Spotkanie przybrało formę swobodnej rozmowy, podczas której każdy mógł zadawać pytania i słuchać wypowiedzi zaproszonej. Natalia opowiedziała o specyfice swojego kierunku, obowiązkowych przedmiotach              i samym Uniwersytecie Gdańskim. Jak się okazuje, logopedia to zawód przyszłościowy i w ostatnich latach obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, gdyż coraz więcej dzieci ma rozmaite wady wymowy. Wybór tego kierunku otwiera również wiele innych dróg zawodowych, m.in. praca z aktorami, dziennikarzami i ludźmi występującymi w przestrzeni publicznej. Nasz gość wyjaśnił także, dlaczego Instytut Logopedii w Gdańsku wyróżnia się na tle innych w kraju i jakie możliwości stwarza to dla studentów.

     Absolwentka starała się wesprzeć naszych maturzystów w wyborze uczelni, uspokajała niezdecydowanych, że ona sama jeszcze do matury nie wiedziała, jaki wybrać kierunek studiów. Udzieliła kilku rad w podejmowaniu decyzji o studiach (m.in. spotkanie z doradcą zawodowym, darmowe i płatne kursy doradztwa zawodowego czy poszukiwanie informacji o kierunku studiów, dostępnych na stronach uczelni).  Zainteresowani logopedią mogli wykonać z pomocą Natalii parę ćwiczeń logopedycznych (np. robienie „rurki”).  Na koniec nie zabrakło pytań           o uroki, jak i trudności  studenckiego życia.

     W kilka dni po swej pierwszej wizycie w naszej szkole Natalia skorzystała z zaproszenia klasy IIIe o profilu psychologiczno-pedagogicznym.

                                                                                                                  Jakub Piekarski (klasa IVa)