„…To mogłeś być Ty, to mogłem być Ja,
a kula się kręci w przestrzeni…
Czy wybór, czy los, czy przepaść, czy most,
to z kim się na życie zamieni? (…)
To jesteś dziś Ty, to jestem dziś Ja i nasze ślady na ziemi,
nasz wybór, nasz los, nasz gest i nasz głos,
kręcimy się razem w przestrzeni.”
Akcja „W odruchu serca”, zapoczątkowana przed siedmioma laty, trwale wpisała się w duchowy i wychowawczy pejzaż naszej szkoły.
Z biegiem czasu stała się czymś więcej niż inicjatywą pomocową — jest świadectwem wrażliwości, odpowiedzialności i wspólnoty, którą staramy się budować każdego dnia.
Jej adresatami są nasi Uczniowie — młodzi ludzie, których losy nie pozostają nam obojętne i wobec których czujemy szczególne zobowiązanie.
Źródłem tego przedsięwzięcia nie była potrzeba działania dla samego działania, lecz głębokie przekonanie, że obecność, uwaga i życzliwy gest potrafią realnie zmienić czyjąś codzienność. To właśnie w czasie Bożego Narodzenia — okresie ciszy, refleksji i nadziei — podejmowana akcja nabiera szczególnej mocy, kierując nasz wzrok ku tym, którzy każdego dnia są blisko, a jednocześnie często pozostają niezauważeni.
Istotą projektu są przede wszystkim materialne gesty wsparcia. Lecz jego wartość wyraża się też w towarzyszeniu, w sprzeciwie wobec społecznego wykluczenia oraz w konsekwentnym kształtowaniu postaw opartych na zdolności do współodczuwania, odpowiedzialności, zrozumieniu i trosce o drugiego człowieka. To przestrzeń, w której uczymy się dostrzegać potrzeby innych i reagować na nie z dojrzałością oraz szacunkiem.
Choć nie mamy wpływu na wszystkie trudne doświadczenia, które wpisują się w ludzkie losy, pozostaje w naszej mocy nadawanie im innego sensu. Poprzez wspólne działania pragniemy, aby okołoświąteczny czas stał się dla osób zagubionych w złożoności współczesnego świata momentem światła, nadziei i dobra — doświadczeniem, które pozostanie w pamięci na zawsze. Wierzymy, że szkoła jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, lecz także przestrzenią formowania postaw i wrażliwości. Tworząc wspólnotę opartą na serdeczności i wzajemnym wsparciu, budujemy fundament, który pozwala młodym ludziom patrzeć na świat z odwagą, empatią i poczuciem sensu.
Z wdzięcznością płynącą z najgłębszych pokładów serca pragniemy pochylić się nad Wszystkimi, którzy swoją obecnością i szlachetnością współtworzą sens tej inicjatywy.
Jej realny wymiar wyrósł z wielu pojedynczych gestów — cichych, dyskretnych, widzialnych i spektakularnych — z których każdy niósł ze sobą własne niepowtarzalne znaczenie i budował wspólną opowieść, która stała się światłem dla innych i trwa dzięki ludzkiej wrażliwości i otwartości serc. Dziękujemy za konwersacje i dialogi, które budowały mosty życzliwości, porozumienia i wspólnoty oraz za przestrzeń, w której rodzi się nadzieja.
Z docierających do nas głosów wynika, że charakter naszego działania nadaje mu rangę przedsięwzięcia unikalnego — być może jedynego w skali kraju — co skłania nas do postawy pokory wobec dobra, zrodzonego z ludzkiej dobroci, które dokonuje się i każdego roku rozkwita dzięki ludzkim sercom z całej Polski.
Poniżej przestawiamy naszych wspaniałych Darczyńców, a kolejność wymienienia stanowi wyłącznie zapis porządkowy, bez nadawania jej charakteru hierarchii, za to ustanawiający wspólne świadectwo wielkoduszności:
TALIA Płaszcze i Kurtki, PHU „BMS” Sklep AGD RTV, Robert Olszewski, Bogusława Balon (www.sangabriele.pl), Natalia Sowierka, SAWAY, EMOI, Nagaba, Atelier Szydełka, Justyna Dziekańska, Zbigniew Urbański, Kwidzyn WZPOW, Dom Wydawniczy Rafael, Restauracja Miła, Zielińscy, miamaria.pl, Wydawnictwo Esprit, Centrum Czystości Zdanowicz, Cafe Sati Polska, RTCK,Wydawnictwo Biały Kruk, Kwiaciarnia Przy Spichlerzu, PSS Społem Kwidzyn, Bogusław Margilewski, Pasieka „Miodne Życie”, DPD Kwidzyn (Pani Malwina).
Ukłony wdzięczności dla Pani Dyrektor Joanny Poźniak oraz tych spośród naszych Uczniów i Nauczycieli, których zaangażowanie i wsparcie było bardzo cenne.
Jeśli rodzi się pytanie, gdzie dobro ma swoje źródło — odpowiedź pozostaje niezmienna: w sercach ludzi, którzy podejmują trud bycia obecnymi dla innych. To wszyscy Państwo stali się Ambasadorami naszego licealnego świata, współtworząc wraz z nami przestrzeń opartą na zaufaniu, solidarności i autentycznym zaangażowaniu.
U progu Roku 2026 życzymy wszystkim spokoju ducha, wewnętrznej harmonii oraz niegasnącej życzliwości, która rozświetla codzienność i nadaje sens podejmowanym działaniom. Niech dobro ofiarowane innym, powraca w postaci pokoju serca i ludzkiej bliskości.
koordynator akcji
Lidia Kwiatecka – Witko